Spacerem czy rowerem po okolicy

Agroturystykę Chata Na Polanie otaczają lasy, głownie sosnowe (co nieco daje się we znaki wiosną kiedy żółty pyłek z kwitnących sosen jest dosłownie wszędzie). Lasy północnej Wielkopolski poprzecinane są szerokimi drogami, co umożliwia zarówno wędrówki piesze, jak i rowerowe.

Możliwe są niezliczone ilości tras, rower daje większe możliwości, bo można pojechać nieco dalej. Często wsiadamy na rowery i objeżdżamy okolicę naszego miejsca noclegowego.
Wszystkie trasy położone są na obszarze Natura 2000. Mamy kilka sprawdzonych tras o długości około 20km, które są godne polecenia dla osób przebywających w naszej agroturystyce.

Jedną z nich jest wyprawa do rezerwatu przyrody Smolary, z rzadkimi gatunkami mszaków oraz ekosystemu bagienno-wodnego. Samo torfowisko bezdrzewne jest trudno dostępne, ale droga przez rezerwat jest niezwykle urokliwa, wiedzie po dawnej linii kolejowej Płytnica –Wałcz. Na trasie dawny wiadukt kolejowy nad rzeką Rurzycą.

Kolejną ulubioną przez nas trasą rowerową jest trasa do Głowaczewa, nieodległej od naszej agroturystyki ,wsi położonej nad rzeką Piławą. Do Głowaczewa jedzie się leśnymi drogami wzdłuż rzeki Piławy. Jest kilka alternatywnych szlaków, w zależności od stopnia trudności trasy. W Głowaczewie obowiązkowa jest przerwa na zjedzenie pysznych pierogów z jagodami w pensjonacie „Nad Piławą”.

Dla wytrawnych rowerzystów wyzwanie może stanowić wyprawa na Bukową Górę. Może i góra nie najwyższa w Wielkopolsce, bo raptem 143 m.n.p.m., ale bardzo malownicza z dużą ilością wąwozów porośniętych bukowymi lasami. Po pokonaniu wzniesienia otwiera się widok na okoliczne pola, na których często spotykamy sarny i jelenie. U podnóża góry znajduje się śródleśne jezioro Rakowo. Urokliwie na Bukowej Górze jest o każdej porze roku, ale my lubimy zwłaszcza jesień, kiedy buki zaczynają się przebarwiać.

powrót