Czy warto płynąć z prądem?

W okolicy agroturystyki Chata na Polanie znajdują się trzy rzeki doskonałe do spływów kajakowych: Dobrzyca, Piława i Rurzyca. Spływ to znakomity sposób na spędzenie aktywnie dnia na łonie przyrody, w ciszy i spokoju. W upalny dzień można zrobić przerwę na szlaku i zakosztować kąpieli wodnych w jeziorach północnej Wielkopolski.
We wsi Tarnowo znajduje się miejsce, gdzie można wypożyczyć kajaki i uzyskać pełną informację o szlakach kajakowych. Prowadzi to miejsce wieloletni sołtys naszej wsi, który jest kopalnią informacji o okolicy.
Najłatwiejszą rzeką jest Rurzyca, którą pokonają nawet „ niedzielni” kajakarze. Rurzyca toczy swoje wody leniwie, niewiele po drodze przeszkód, a na trasie kilka jezior z krystalicznie czystą wodą. Cały szlak liczy 25 km długości, na odcinku z Trzebieszek do Krępska nosi nazwę Szlaku Kajakowego im. Jana Pawła II. Nie jest to przypadek – w 1978 r na Rurzycy  Karol Wojtyła spędzał swoje ostatnie – przed wybraniem na papieża- wakacje. Upamiętnia to tablica wmurowana w 1979 r przez przyjaciół papieża nad jeziorem Krąpsko Średnie.
Kolejną rzeką jest Piława- największy dopływ Gwdy. Wpada do niej z prawej strony w miejscowości Dobrzyca. Wypływa z jeziora Komorze, położonego na Pojezierzu Drawskim. Długość rzeki wynosi 82 km. Piława dzieli się na dwie całkowicie odrębne części. W swym górnym biegu na terenie Pomorza Zachodniego łączy kilka niezwykle malowniczych jezior. Następnie zmienia kierunek i na terenie Północnej Wielkopolski płynie wśród wielkich obszarów leśnych, by ostatecznie znaleźć swe ujście w wodach Gwdy. Na przebycie całego szlaku Piławy potrzeba 5-6 dni, a i to czasem okazuje się zbyt krótkim okresem, by poznać jego wszystkie uroki. Wyruszając na jednodniowy szlak z miejscowości Szwecja, koniecznie trzeba zrobić przerwę w miejscowości Głowaczewo, gdzie w pensjonacie Nad Piławą, można pokrzepić się znakomitymi pierogami. Polecamy zwłaszcza sezonowe pierogi z jagodami!
Dobrzyca to rzeka, która wije się w bezpośrednim sąsiedztwie agroturystyki Chata na Polanie. Jest jednym z prawych dopływów Gwdy, choć niebezpośrednim, ponieważ jej wody zasilają Piławę w okolicach wsi Zabrodzie. Długość Dobrzycy to około 60 km. 
Rzeka Dobrzyca płynie w zdecydowanej mierze przez tereny leśne, na swej drodze skrzętnie omija jeziora silnie meandrując. Ukazuje u swych brzegów jak i w nurcie bogactwo flory i fauny. Aktywność bobrów i naturalna erozja tworzą uroczyska, przez co rzeka jest nieco trudniejsza i inna niż Piława i Rurzyca. Spływ Dobrzycą warto rozpocząć w miejscowości Czapla, gdzie znajduje się dawny młyn wodny. Odcinek do Tarnowa jest wymagający technicznie, ale niezmiernie ciekawy. Przed Tarnowem można nieco odpocząć- nagrodzi kajakarzy spowolniony nurt i pachnące łąki.  W samej wsi Tarnowo rzeka przepływa w bezpośrednim sąsiedztwie restauracji Rybi Puzon ( przed restauracją silnie spiętrzony jaz), gdzie można chwilę odpocząć przy świeżo wędzonym pstrągu z miejscowych stawów.

powrót