Chata Na Polanie – co w lesie piszczy

Agroturystyka Chata Na Polanie położona jest na obszarze Natura 2000 w samym sercu lasów północnej Wielkopolski.

Mieszkając w naszej Chacie Na Polanie można liczyć na bliskie spotkania trzeciego stopnia z rdzennymi mieszkańcami leśnych ostępów.

W bezpośrednią okolicę Chaty podchodzą borsuki, lisy i sarny.

Borsuk to duży misiowaty zwierz z małą głową z charakterystycznymi pręgami. Jest bardzo łagodny, choć nieustępliwy. Żeruje głównie w nocy, polując na małe ssaki, chrząszcze i pędraki. Siedząc w ciszy nocnej na drewnianym tarasie Chaty Na Polnie można, przy odrobinie szczęścia, zobaczyć borsuka wychodzącego na żer.

W pobliże Chaty Na Polanie zapędzają się często lisy, które są bardzo ruchliwe i płochliwe jednocześnie. Trzeba mieć szczęście, by zobaczyć lisa.

Nieopodal naszej agroturystyki wije się rzeka Dobrzyca. Bardzo często można zobaczyć idące do wodopoju stado saren. Czasami towarzyszy im majestatyczny jeleń-król lasów północnej Wielkopolski.

Do Chaty Na Polanie wiedzie polna droga. w upalne dni często można zobaczyć na niej padalce czyli beznogie jaszczurki-ściśle chronione w naszym kraju. Wygrzewają się na piaszczystej nawierzchni i choć groźnie wyglądają i przypominają węża (mogą mieć nawet 50 cm długości) nie wyrządzą nikomu żadnej krzywdy.

Po zmroku wokół Chaty Na Polanie zaczyna się ruch w powietrzu. Powodują ten zamęt nietoperze czyli popularnie gacki- jedyne ssaki zdolne do aktywnego lotu. W Polsce wszystkie gatunki nietoperzy są chronione.

Podczas wypraw leśnych można natknąć się także na dziki, które dysponując bardzo dobrym węchem, wyczują z daleka człowieka i schodzą mu z drogi.

Nad rzekami zobaczyć można czaple, żurawie, kaczki i bobry. Te ostatnie, mimo, że bardzo płochliwe, coraz częściej ukazują się człowiekowi.

Wędrując leśnymi ścieżkami pamiętajmy, że w lesie to człowiek jest intruzem!

powrót